ПТСР.org.ua

ПОСТТРАВМАТИЧНИЙ СТРЕСОВИЙ РОЗЛАД (ПТСР) — це розлад, який розвивається після пережиття особою психотравмуючої події. Особа може бути учасником чи свідком цієї події.

Психотравмуюча подія — це ситуація, яка є небезпечною для життя та здоров'я людини, може супроводжуватися відчуттям безсилля,страху, жахливими картинами (військові чи бойові дії, терористичні акти, вбивства, сексуальне чи фізичне насилля, ДТП, стихійні лиха).

Під час травматичної події людина хвилюється, що її життя або життя інших перебувають у небезпеці. Вона може відчувати страх, безсилля, втрату контролю над тим, що відбувається навколо. Більшість людей мають такі реакції на травматичні події, проте не в кожного розвинеться ПТСР (близько 20 % дорослих та 30% дітей). ПТСР розвивається від одного до шести місяців після пережиття травмуючої події.

Симптоми ПТСР:

1. Повторне переживання травматичної події:

2. Уникання та заціпеніння:

3. Негативні зміни у переживанні емоцій та переконаннях про себе та інших, світ:

4. Гіпертривожність, збудження (нездатність розслабитися):

Діти можуть теж мати ПТСР

Симптоми ПТСР у дітей мають відмінності, які залежать від віку дитини. Як правило, при ПТСР діти відтворюють травму в грі, малюнках, історіях. Є проблеми зі сном, сняться жахи, вони засмучуються якщо їхні батьки не поруч, стають дратівливими або агресивними, виникають проблеми у навчанні або стосунках із друзями чи іншими.

Які ще проблеми виникають у людей з ПТСР?

Як лікувати ПТСР?

Існують два основних види лікування; психотерапія та медикаментозна терапія.

Є основним видом лікування ПТСР, а медикаментозний є допоміжним.

Медикаментозна терапія може бути корисною для частини пацієнтів з ПТСР, зокрема, при наявності виражених супутніх проблем, таких як депресій та ін. Іноді (Поєднують психотерапію та ліки. Медикаментозну терапію призначає лікар.

Допомогою та підтримкою при ПТСР можуть бути:

Є сенс звернутися до психолога, якщо:

Інформація взята з буклету Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), виданого Українським Католицьким Університетом; ГО «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій»; МБФ «Карітас України».